Syndrom karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu
Nepříjemné pálení a bolesti v ruce, zápěstí či v horních končetinách bývají známkou syndromu karpálního tunelu. Nepříjemné onemocnění šlach a šlachových úponů nebo brnění prstů může potkat každého. Netrápí jen lidi, kteří pracují na počítači, jak by se podle názvu "myší nemoc" mohlo zdát. Postihuje také kuchaře, servírky, dělníky na pásu, klavíristy i skladníky, zkrátka všechny, kteří jednostranně a opakovaně namáhají své ruce.
Tělo je jedna spojená nádoba. Problémy začínají vadným držením těla, ohnutými rameny a předsazenou bradou. Někdy se jedná o tzv. vdovský hrb, kdy ramena začínají hned pod krkem, obratle Th1, 2 (1.a 2. hrudní obratel) bývají vybočené do stran, šlachy v okolí zatuhnou, často se zduří, aby zpevnily pro tělo oslabenou část. Přitom ale utlačují cévy a nervy vedoucí do rukou, zatuhlé svaly se projeví bolestí lokte, zápěstí, prstů , křečí v dlani, brnění a mravenčení prstů, ale i rukou a může dojít až k zánětům karpálních tunelů.
Karpální tunel je malý prostor mezi zápěstními kůstkami a zápěstním vazem, kterým prochází nerv, odpovědný za svaly rukou a prstů. Pokud šlachy jednostraně a pravidelně přetěžujeme, dochází k otoku a ten potom tlačí na nerv.
Jak řešit potíže
Při akutní bolesti zápěstí či brnění prstů je nutné změnit pracovní režim, prsty i zápěstí okamžitě uvolnit a dát jim odpočinout. Doporučuji zajít za zkušeným terapeutem Dornovy metody, který Vám tělo zkontroluje a uvolní a poradí cviky na protažení. Tyto problémy také souvisejí s páteří a nejvíce podceňovaná je hrudní páteř.
Jak problémům předejít?
Důležité je správné sezení u počítače – seďte rovně, nehrbte se, ramena mějte volně spuštěná. Chodidla by měla ležet celou plochou na zemi, nohy držíme od sebe na šířku pánve, ohnutí v kolenou svírá úhel 90 stupňů, pravý úhel by měl zůstat i mezi trupem a stehenní kostí, to zajišťuje vzpřímené držení těla. Mezi předloktím a paží udržujeme také pravý úhel. Zápěstí by se nemělo během práce stále dotýkat stolu. Doporučuji pořídit si gelovou podložku před myš a před klávesnici. Myš držte v ruce, jen když ji používáte. Neopírejte se o ni. V práci si dělejte přestávky několikrát během hodiny, ruce protahujte, procvičte prsty i zakružte v zápěstí, promasírujte si zatuhlé části, je vhodné použít i krém k uvolnění svalů(alespoň jednou za den). Zkuste se taky naučit klávesové zkratky, omezíte tak používání myši. Dobré je, zkusit se naučit používat myš i druhou rukou.